Harmonogram:
Příjem přihlášek 
od 5.10. 2019 do 31.12. 2019
Regionální kola
leden - únor 2020
Semifinále
11. března 2020
Finále 
27. března 2020
Kantorský bál
28. března 2020

Nový ročník začíná za

Účast kandidátů v jednotlivých regionech

<strong>Hlavní město Praha</strong></br />
Halamásek Zdeněk <br />Hovorková Kateřina <br />Koneková Blanka <br />Korfová Helena <br />Kozderková Lucie <br />Lohniská Olga <br />Suchanová Alžběta <br />Svobodová Veronika <br />Vančura Jiří  <br />Záhořová Karolína <br />Žák František <br /> <strong>Středočeský kraj</strong></br />
Benda BC Petr <br />Černá PhDr. Barbora <br />Erbenová Jana <br />Kasalová Tereza <br />Kicserová Hájková Markéta <br />Lauberová Kateřina <br />Moravec Lukáš <br />Nováková Radka <br />Pokorný Petr <br />Štěpánková Jiřina <br />Žďárská Pavla <br /> <strong>Karlovarský kraj</strong></br />
Žádní kandidáti <strong>Ústecký kraj</strong></br />
Doubková Jana <br />Jaroschová Jarmila <br />Svobodová Dagmar <br />Urbanová Alena <br /> <strong>Liberecký kraj</strong></br />
Jína Jiří <br />Moravcová Marcela <br /> <strong>Královéhradecký kraj</strong></br />
Chmelíková Petra <br />Kalinová Monika <br />Motyčka Petr <br />Mrzenová Soňa <br />Nerudová Helena <br />Pavlů Petra <br />Sirotková Zuzana <br />Strnad Pavel <br />Vrabcová Soňa <br /> <strong>Pardubický kraj</strong></br />
Drápelová Zdeňka <br />Hudská Barbora <br />Jeřábová Jana <br />Kalvachová Mgr. Iva <br />Kotíková Kateřina <br />Řežábková, Ing. Iva <br />Veselý Dominik <br /> <strong>Olomoucký kraj</strong></br />
Grácová Eva <br />Chlandová Martina <br />Švalbová Alice <br /> <strong>Moravskoslezský kraj</strong></br />
Bílková Mgr. Martina <br />Helisová Jana <br />Rotreklová Anna <br />Wernerová Regina <br />Wiltsch Adam <br /> <strong>Zlínský kraj</strong></br />
Boháčová Ilona <br />Palát Martin <br />Švarc Vladimír <br /> <strong>Jihomoravský kraj</strong></br />
Hajný Radek <br />Hanák Martin <br />Mynářová Dana <br />Neckář Herodesová Monika <br />Němcová Kateřina <br />Schořová Jana <br />Vaňková Marie <br /> <strong>Kraj Vysočina</strong></br />
Prokop Štěpán <br />Tomášková Pavla <br /> <strong>Jihočeský kraj</strong></br />
Míka Tomáš <br />Mrázová Petra <br />Procházková Gabriela <br />Půbal Ondřej <br />Špišáková Petra <br /> <strong>Plzeňský kraj</strong></br />
Kvapilíková Radka <br />

Upozornění na novinky e-mailem

Zlatí Ámosové

Přehled všech výherců ankety Zlatý Ámos

Petr Martínek

1. ročník (1993/1994)

Petr Martínek

profesor obchodní akademie ve Vlašimi.
Historicky první pedagog, kterého žáci zvolili Zlatým Ámosem a který si vyzkoušel, jak se nosí koruna "krále českých učitelů". Porotu zaujal především vlastními básněmi, které později vyšly i knižně.

Pavel Bednář

2. ročník (1994/1995)

Pavel Bednář

profesor Masarykova gymnázia v Říčanech u Prahy.
Porotu zaujalo jeho společné vystoupení s žáky. Originálním způsobem doprovázel dívčí sbor na kytaru a zpíval. I v dalších finálových disciplínách přesvědčil, že je pedagogickou osobností.

Milan Pospíchal

3. ročník (1995/1996)

Milan Pospíchal

profesor SPŠS v Chrudimi.
Podařilo se mu "pubertální" studenty zaujmout i pro takové předměty jako je fyzika a matematika. Scénkou, kterou se svými studenty předvedl při finále, si získal nejen publikum, ale i porotu. Na konci školního roku, ve kterém získal titul Zlatý Ámos, odešel ze školství (nebyl pro něj na škole, kde učil, dostatečný úvazek) a začal pracovat jako zprávař v soukromém rádiu.

Robert Kupka

4. ročník (1996/1997)

Robert Kupka

učitel prvního stupně ZŠ z Kolešovic na Rakovnicku.
Poprvé získal titul Zlatý Ámos učitel na prvním stupni základní školy. Porotu zaujaly jeho vědomosti z díla J.A. Komenského a ocenila i jeho přístup k "žáčkům" nejnižších školních tříd.

Zdena Havlasová

5. ročník (1997/1998)

Zdena Havlasová

ředitelka dětského domova a ZŠ v Nymburku.
První žena, která byla zvolena "královnou učitelů" a vyzkoušela si královskou korunu. Pedagogická osobnost, která škole a především dětskému domovu věnuje všechen svůj čas. Je pro "své" děti opravdovou mámou. Dokáže je zaujmout, motivovat. I případný trest od ní děti přijmou a snaží se o nápravu.

Jarmila Ichová

6. ročník (1998/1999)

Jarmila Ichová

učitelka ZŠ v Českých Budějovicích.
Umí být přísná, ale především je spravedlivá. Se svými žáky tráví většinu volného času (a prý jí mohou mimo školu i tykat). Po získání titulu Zlatý Ámos jí žáci udělali bustu a na podstavec napsali ZLATÝ KÁMOŠ.

Libor Sládek

7. ročník (1999/2000)

Libor Sládek

profesor gymnázia J. Heyrovského v Praze.
Opět se (možná jen na jeden rok) ujal vlády muž. Po finále ho studenti odnesli z pódia na ramenou (kdo se tím může ještě pochubit?). Při finále rozdal všem noty a zpívala i porota. Na kantorském bále zcela neplánovaně udělal jeden veliký pěvecký sbor ze všech přítomných hostů (cca 500 lidí)

Václav Kuřík

8. ročník (2000/2001)

Václav Kuřík

ZŠ Úprkova, Hradec Králové
Do 8.ročníku ankety byl svými žáky přihlášen jako poslední a zvítězil. Vedl téměř ve všech finálových soutěžích. Porotu a diváky zaujalo především jeho neobvyklé představení školy, na které učí a vystoupení s dětmi. Cirkus v jejich provedení byl opravdu senzační.
V tomto ročníku byly uděleny ještě tři další ceny. Dětská porota zvolila jako nejoblíbenějšího Petra Daňka ze základní školy ve Vlachovicích, cenu Ámos sympaťák získala na základě 99 998 hlasů Monika Březinová ze základní školy Gorkého v Pardubicích a poprvé byl oceněn i zahraniční Ámos: děti ze základní školy v chorvatském Daruvaru korunovaly Jaromíra Bílka.

Ivan Bartoš

9. ročník (2001/2002)

Ivan Bartoš

Gymnázium Česká, České Budějovice
"Pan profesor Ivan Bartoš vyučuje chemii a matematiku a je to na něm vidět - oheň zapaluje střelným prachem a kvásek do vánočky dělá z lihu... (dle naší zkušenosti a jeho vyprávění). V hodinách matematiky šetří barevnými křídami se slovy: ,,Víte, kolik by za to bylo jogurtů?!" (citace z přihlášky).
V tomto ročníku byly uděleny ještě dvě další ceny. Dětská porota zvolila jako nejoblíbenějšího Pavla Liebicha, cenu Ámos sympaťák získal na základě témeř 8000 hlasů Libor Lepík.

Jan Novotný

10. ročník (2002/2003)

Jan Novotný

ZŠ Lhenice
Pan Novotný vyučuje přírodní vědy takovým způsobem, že se stal nejoblíbenějším nejen na své škole, ale v celé republice. Jeho žačky na finále po oznámení verdiktu poroty štěstím plakaly.
V tomto ročníku byly uděleny ještě další ceny. Dětská porota zvolila jako nejoblíbenějšího Petra Machalu ze ZŠ Hluk, cenu Ámos sympaťák získala na základě internetového hlasování paní učitelka Lenka Zboroňová ze ZŠ Žirovnice. Cenu Ámos Microsoft 2003 získal za "uzdravování" školních počítačů a vedení kroužku informatiky pan učitel Jaroslav Svátek ze ZŠ Mýtní Praha Běchovice.
Posledním Ámosem 2003 je pan učitel Jiří Honomichl z Aše. Významně se zasloužil o obnovu záplavami poškozeného majetku v Českých Budějovicích. Dostal titul Mokrý Ámos 2003.

Jiří Luka

11. ročník (2003/2004)

Jiří Luka

ZŠ Mendíků, Praha 4
Jiří Luka vyhrál všechno co mohl. To se za 10 let ankety stalo poprvé. Kromě toho, že je Zlatým Ámosem 2004, získal také titul Dětský Ámos a Ámos Microsoft. Jiří Luka je druhým pražským Ámosem. Navíc byl žákem pana Sládka, Ámose z roku 2000.
Titul Ámos sympaťák 2004 na Kantorském bále získala Müllerová Jaroslava, ZŠ Kvítková 4338, Zlín.

PaedDr. Luboš Blahout

12. ročník (2004/2005)

PaedDr. Luboš Blahout

Gymnázium a sportovní gymnázium Dr. Randy, Jablonec nad Nisou.
Je čestný, spravedlivý, se smyslem pro humor, vtipný, umí prohrávat, obětavě se věnuje studentům i ve svém volném čase, rád sportuje, pilně se věnuje své hudební skupině Kurýr - dobře hraje na klavír, kytaru i klávesy. (Toto je citace z přihlášky).
Titul Dětský Ámos získala paní učitelka Hana Houkalová z Prahy 6. Titul Ámos sympaťák 2005 na Kantorském bále získala Martina Čiklová z Ostravy.

Ivana Krumplová

13. ročník (2005/2006)

Ivana Krumplová

Základní škola Krásovy domky, Pelhřimov
Přistupuje ke svému povolání, v jejím případě spíše poslání, s láskou a radostí. Každého z nás bere spíše jako rovného jedince, kterému se snaží pomoci nejen ve školních povinnostech, ale i v mimoškolní činnosti, kde je nám spíš přítelem, kamarádem. Vždy jí záleželo na každém z nás, abychom se dobře uplatnili v životě, abychom byli šťastní.(Toto je citace z přihlášky).
Titul Dětský Ámos získal Miroslav Horák z Humpolce. Titul Ámos sympaťák 2006 v sms hlasování získala také Ivana Krumplová. Titul Média Ámos dostala od novinářů Lucie Šupíková ze Stěbořic. Ámosen Školy on line se stala Věra Šindlauerová z České Lípy.

Ivan Sedlák

14. ročník (2006/2007)

Ivan Sedlák

Masarykova střední škola chemická, Křemencova, Praha 1
Tento na první pohled postarší pán je neustále plný elánu. Potkáte-li ho na chodbě, rozzáří se, roztáhne úsměv takřka od ucha k uchu a veselým tónem pozdraví. Jakékoli setkání s ním vás naplní optimismem. Vždy je pečlivě upravený. Jeho vystupování je jisté, vždy je ochotný kdykoli pomoci a své bohaté zkušenosti rozdává plnými hrstmi.(Toto je citace z přihlášky).
Titul Dětský Ámos získala Petra Barošová ze Zubří. Titul Ámos sympaťák 2007 v sms hlasování získal také Ivan Sedlák. Titul Média Ámos dostala od novinářů Doubravka Matulová ze ZŠ Mládí, Praha.

Emílie Kostrbová

15. ročník (2007/2008)

Emílie Kostrbová

Gymnázium Bučovice
Zlatým Ámosem 2008, ale také Dětským Ámosem, Ámosem sympaťákem a Média Ámosem se v pátek 28. března 2008 stala Emílie Kostrbová z Gymnázia Bučovice.

Lucie Andělová

16. ročník (2008/2009)

Lucie Andělová

ZŠ Komenského 614, 735 06 Karviná
Zlatým Ámosem 2009, ale také Dětským Ámosem se stala Lucie Andělová. "Naše nejoblíbenější paní učitelka Andělová je opravdu jako anděl s dlouhými vlnitými vlasy, nemá je však zlaté, ale černé. Proč ji máme rádi? Umí držet tajemství, proto se jí můžeme svěřit. Také nás potěší, když se naopak ona svěří se svými starostmi i nám. Často jsme opravdu zlobiví žáci a ona má s námi strašnou trpělivost. Mnohem větší, než naše maminky." (Citace z přihlášky).

Martina Čiklová

17. ročník (2009/2010)

Martina Čiklová

MŠ a ZŠ Ostrčilova, Moravská Ostrava.
Martina Čiklová byla do ankety navržena již po třetí. Pokaždé se dostala do finále. V 17. ročníku se stala nejen Zlatou Ámoskou, ale také získala titul Ámos sympaťák. "Je velmi milá, usměvavá, spravedlivá, strašně chytrá a má sportovního ducha, taky se do všeho vrhne po hlavě a naplno a občas je z toho trochu šílená!" - citace z přihlášky.

Petra Šišková

18. ročník (2010/2011)

Petra Šišková

ZŠ Rokycanova, Sokolov.
Poprvé v historii ankety získal titul zástupce Karlovarského kraje. Petře Šiškové zároveň dětská porota udělila titul Dětský Ámos 2011. "Když se paní učitelka pro něco nadchne, tak to dotáhne do konce. A má také neobyčejný cit pro rozeznání podstatného od podružného." (citace z přihlášky).
Titul Ámos sympaťák 2011 získala Jana Styblíková ze ZŠ Jana Wericha, Praha 6 a titul Média Ámos 2011 Zdeněk Bukvář, ZŠ Horáčkova, Praha 4.

Michal Mikláš

19. ročník (2011/2012)

Michal Mikláš

Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Zlín, Náměstí T. G. Masaryka 2734-9, 760 01 Zlín .
"Je skromný, na finále mluvil za kantory, ne za sebe," řekl o panu Miklášovi předseda poroty MUDr. Jan Cimický. Stal se nejen Zlatým Ámosem, ale i Dětským Ámosem 2012.
Titul Ámos sympaťák 2012 získal Michal Pavelka ze ZŠ Bezručova v Městci Králové, titul Média Ámos 2012 Tomáš Zahoř, ZŠ a MŠ Žákovská, Praha 6 Lysolaje.

Růžena Hlůšková

20. ročník (2012/2013)

Růžena Hlůšková

Sice malá postava, ale zato velká osobnost se smyslem pro humor, sympatická, přátelská (v pohodě si s vámi zahraje třeba stolní tenis, fotbal či paintball). Ve svých předmětech nemá z ničeho strach. Zachová vždy klidnou hlavu. Nejen, že zachovává chladnou hlavu ve vysvětlování choulostivých a obtížných učivech, ale i v těžkých životních situacích (citace z přihlášky). Růžena Hlůšková (ZŠ U Pálenice, Kunovice) je také Dětským Ámosem 2013 a Ámosem sympaťákem 2013.

Ivanka Hájková

21. ročník (2013/2014)

Ivanka Hájková

Dala by se charakterizovat třemi slovy ? autorita, lidskost a úsměv. Kdybyste paní profesorku uviděli na ulici, asi by vás nenapadlo, co tahle malá, usměvavá dáma, která vypadá jako nějaká moderní babička, co svým vnoučatům peče buchty se stejným zápalem, jako když s nimi hraje paintball, dokáže ? vzbudit respekt party puberťáků a donutit je dostat chemii do hlavy. (Citace z přihlášky).
Titul Dětský Ámos získal Zdeněk Štěpánek, Amosem sympaťákem je Václav Dycka.

Hana Pacíková

22. ročník (2014-2015)

Hana Pacíková

"Díky svému krásnému úsměvu a vždy dobré náladě dokáže rozzářit celou třídu. Prožívala s námi naše dospívání, první lásky, starosti a veškeré problémy. Konec každého školního roku jsme si společně zpříjemňovali výlety, které jsme prožili na úžasných místech se skvělými lidmi včetně naší paní učitelky." (Citace z přihlášky).
Hana Pacíkova se stala také Dětským Ámosem 2015.

Jan Flídr

23. ročník (2015-2016)

Jan Flídr

"Učitel Jan Flídr,
sedmáků je lídr.
Učí přírodopis, chemii, též vychovává ke zdraví.
Krotí třídní živly, jeho smích nás často pobaví.
Kdyby jiný učitel o hlavonožcích vypravoval,
všechny žáky ve třídě by maximálně iritoval,
ale ve vyprávění Flídra,
zajímavá je i křída.
To ví celá třída!" (citace z přihlášky).

Lukáš Lis

24. ročník (2016-2017)

Lukáš Lis

"Pan učitel je citlivý. Když žáka něco trápí nebo naopak těší, hned to pozná a snaží se případně pomoci. Je také milý a velmi poctivý, vždy dodrží své slovo. Nejvíce se nám líbí, že dokáže být přísný ale přesto je v hodině zábava a nenudíme se."
(citace z přihlášky).
Lukáš Lis se stal Ámosem češtinářem, Ámosem sympaťákem a Zlatým Ámosem.

David Turek

25. ročník (2017-2018)

David Turek

Když slyším slova respekt a úcta, vidím před sebou svého třídního učitele. Jmenuje se Mgr. David Turek. Velice zajímavým způsobem využívá interaktivní tabuli při hodinách hudební výchovy. Propojil tabuli, počítač a elektronický hudební nástroj a vytvořil tak kouzelnické trio. Pan učitel ale umí kouzlit i při hodinách českého a anglického jazyka. Vysílá k nám neviditelné signály – kdo je na příjmu, rozpozná, co znamenají. Nedají se uchopit a přece existují. Ta dobrá atmosféra při hodině nám signalizuje, že náš učitel má svou práci rád a je tu pro nás.

Pavlína Kopáčiková

26. ročník (2018-2019)

Pavlína Kopáčiková

Je velmi milá, pečlivá, umí nám naslouchat, je výborná sportovkyně. Díky ní všichni milujeme matematiku a tělocvik. Nikdy nezkazí žádnou legraci.

Tomáš Míka

27. ročník (2019-2020)

Tomáš Míka

Gymnázium Pierra de Coubertina Tábor
Mgr. Tomáš Míka vyučuje český jazyk a základy společenských věd. Pro mnohé jsou právě tyto dva předměty nezáživné a obtížné, pan učitel je, díky svému zápalu, znalostem a uměním danou látku vysvětlit i těm nejpomalejším z nás, dokáže skvěle přiblížit a zpříjemnit tak tyto hodiny. Podařilo se mu nejednoho „literárního barbara” změnit v milovníka literatury. Jak řekl jiný Tomáš, a to sice Tomáš Garrigue Masaryk, „myšlení bolí”. My všichni jsme rádi, že nás může myšlení bolet s tímto, pro nás neméně významným, Tomášem. (citace z přihlášky).

Patron ankety

 

 Profesor Václav Pačes

Zlatý partner

Zlatý mediální partner

Partneři 2019-2020

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR
CK2
ČMOS PŠ
EKO KOM a.s.
Fly United
Labyrint
Berchtold
Alkom
Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského
NPDM
Království železnic
MP Education
Hlavní město Praha
Efko
Mlékárna Valašské Meziříčí

Mediální partneři 2019-2020

Dětská tisková agentura
ČT: D
Právo
Týdeník školství
Adam.cz
řízení školy
České novinky
Amos vision